TÜVTÜRK’ten “Kredi Kartına Komisyon Alıyor” İddiaları Hakkında Açıklama

Türkiye’de yola çıkan tüm motorlu taşıtlar için muayene süreçlerini yöneten TÜVTÜRK, geçtiğimiz haftalarda ilginç bir iddia gündeme gelmişti. Özellikle de sosyal medyada gündem olan haberlere göre kurum, kredi kartı ile yapılan işlemlerden komisyon alıyordu.

İddialara açıklık getirmek isteyen TÜVTÜRK, nihayet konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. TÜVTÜRK’e göre araçlara yapılan işlemler karşılığında alınan ödemelerde herhangi bir komisyon uygulaması bulunmuyor.

TÜVTÜRK’ün resmî açıklaması şöyle:

Araç muayene ücretleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 35. Maddesine göre 2004 yılında belirlenmiş olup, o tarihten beri her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı’nda artırılmak suretiyle düzenlenmektedir. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK arasında 2007 yılında imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca; TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerine ilişkin ücret, nakit olarak tahsil edilmekte ve elde edilen gelirlerin %50’si doğrudan hazineye, ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte toplam cironun %69’u ilgili kamu idarelerine aktarılmış olmaktadır. 

Bununla birlikte vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda, araç muayene istasyonlarımızda nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanı 2021 yılı itibarıyla hizmete sunulmuştur. 

Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemeler, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca, müşterilerimize tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden gerçekleştirilmekte ve sunulan tek seferlik ödeme hizmeti karşılığında, hizmet sağlayıcı firma tarafından müşterilerimizden bir “hizmet bedeli” tahsil edilmektedir. 

TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. 

Basında yer alan “TÜVTÜRK’ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına” dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır, kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x